@ işaretinin anlamı, kökeni ve farklı dillerdeki karşılığı

@ simgesinin Türkçe’de “gül” yerine kullanıldığını biliyor muydunuz?

@ işareti

E-posta adreslerinde bulunan ve etrafı daireyle çevrili olan olan o küçük "a" işaretine en çok "et" deniyor. Şaşırtıcı bir şekilde, İngilizce "at" kelimesi yerine geçen bu işaretin resmi ve evrensel bir ismi yoktur. Lakin @ işaretini tanımlayan düzinelerce garip terim bulunuyor. Bazı diller bu işarete isim verirken onu bir tür hayvanla ilişkilendirmiştir.

@ işaretinin tarihçesi

@ işareti elektronik postanın standart sembolü haline gelmeden önce bir şeyin maliyetini veya ağırlığını temsil etmek için kullanılıyordu. Örneğin, 6 elma satın aldıysanız "6 elma @ 1 lira" olarak yazardınız. Bu kullanım elbette Avrupa ülkelerinde geçerliydi. E-postaların popülaritesi ile işaret klavyelere eklendi ve tarihlerinde bu işareti görmemiş ülkeler @ ile tanıştı. Sonuç olarak sembolün resmi bir ismi bulunmuyor ancak kökeni ve tarihine dair ortada pek çok bilgi var.

@ simgesi için diğer dillerde kullanılan ifadeler şunlar:

  • apenstaartje – Flemenkçe'de "maymunun kuyruğu"
  • snabel – Danca'da "fil'in hortumu"
  • kissanhnta – Fince'de "kedinin kuyruğu"
  • klammeraffe – Almanca'da "asılı maymun"
  • papaki – Yunanca'da "küçük ördek"
  • kukac – Macarca'da "solucan"
  • dalphaengi – Korece'de "salyangoz"
  • grisehale – Norveççe'de "domuzun kuyruğu"
  • sobachka – Rusça'da "küçük köpek"
  • ve Türkçe'de ise "gül" olarak kullanılıyordu.

@ işareti nasıl ortaya çıktı?

Tarih bize @ işaretinin Orta Çağ rahiplerin ellerinden çıktığını söyler. Matbaanın icadı'na dek Orta Çağ'da bir kitap, her harfinin teker teker yeni kitaba yazılmasıyla çoğaltılıyordu. Bu uzun, sıkıcı kopyalama görevini yerine getiren rahipler yaygın kelimeleri daha kısa şekillerle yazmanın yollarını aradılar. "At" yani -de, -da kelimesi metinlerde en sık geçen sözcüklerden biriydi. Rahipler bunun üzerine "t" harfini "a" harfine ilmekledi ve kalemle iki vuruş yapmak yerine tek vuruşla at yazmaya başladılar. @ böylece ortaya çıkmış oldu.

@ işaretinin geçtiği ilk mektup
Floransalı bir tüccarın mektubunda yer verdiği @ işareti

Başka bir hikayede ise @ sembolünün amphora kelimesinin kısaltması olarak kullanıldığı söylenir. Amphora tahıl, baharat ve şarap nakli için kullanılan büyük terra cotta (pişmiş toprak) kavanozlarının doluluk miktarını gösteren ölçü birimiydi. 2000'lerin İtalyan bilgini Giorgio Stabile, 1536'da Francesco Lapi adlı bir Floransalı tüccar tarafından yazılmış bir mektupta @ sembolünü keşfetti. Bu çalışkan tüccarın @ sembolünü keşişlerin yazdığı bir kitaptan görmesi ve amphora'nın kısaltması olarak kullanması olası görünüyor. Tarihte @ sembolünün kullanıldığı ilk metin Yunan kroniklerinin 1345'e ait bir Bulgarca çevirisidir. Bugün Vatikan Kütüphanesi'nde saklanan metinde "Amen" kelimesindeki A yerine @ kullanılmıştır. Neden böyle kullanıldığı hala gizemini koruyor.