in

Neon ışıkları nasıl oluşur ve renklerinin yapısında neler vardır?

Neon 1898'de William Ramsey ve M.W. Travers tarafından keşfedildi. Neon, argon, ksenon, radon, helyum ve kripton ile birlikte soy gaz olarak sınıflandırılır. Soy gazlar reaktif değildir ve kararlıdır.

Neon ve Soy Gazlar

Neon, ışık üretmek için kullanılan ilk gazdır. Bu yüzden günümüzde gazla doldurulmuş tüm tüplere şimdi neon ışık deniyor. Bu gaz dolu tüpler 8 ila 15 yıl boyunca çalışabiliyor. Neon ışıkları, çoğunlukla neon tabelalar olarak kullanılır, ancak dekorasyon için de kullanılırlar; Bazı insanlar neon ışıklarını arabalarının altına koyabilir veya çocuk odalarında bir gece lambası olarak kullanır. Amerika Birleşik Devletleri'nde reklamcılık için kullanılan ilk neon tabela 1925 tarihinde görüldü.

İLGİLİ:  Facebook hesabını kapatmak insanları daha mutlu yapıyor

Neon tabelalar, tasarlayan kişinin istediği kadar renk içerebilir; düz gaz, karışık gazlar ve elementler, renkli cam tüp ve flüoresan tüp kombinasyonu. Tabelanın her harfi veya elemanı ayrı ayrı yapılır ve tabelanın geri kalanından bağımsız tutulur. Bu, tek bir tabelada birçok farklı rengin yer almasını sağlar.

Neon ışıkları nasıl çalışır?

Bir neon ışık tüpüne elektrik akımı uygulandığında, gaza ait atomlar yörüngelerinin dışına taşınır. Serbest elektronlar birbirleriyle çarpışır ve atomlara geri gönderilir. Serbest elektronlar atomlar tarafından emildiği için enerji üretirler. Bu enerji ışığı açığa çıkarır.

İLGİLİ:  Dimitri Mendeleyev | Hayatı, sözleri, eserleri ve periyodik tablosu

Neon ışıkları renklerini nereden alır?

Neon ışıklarında kullanılan her gazın kendi rengi vardır. Neon kırmızı, helyum turuncu, argon eflatun, kripton gri veya yeşil, cıva buharı açık mavi ve ksenon gri veya mavidir. Gazları ve neon ışığa eklenen elementleri karıştırmak farklı tonları açığa çıkartır. Cam tüplerin iç çeperlerinin flüoresan tozla fırınlanması, neon tabelasının renklerini ve gölgelerini de değiştirir. Aynı etki için renkli cam tüpler de kullanılmaktadır.

Fall

Sonbaharda yaprakların rengi neden ve nasıl değişir?

macaristan

Macaristan: Tarihi, dili, dini, etnik yapısı, ekonomisi ve yönetimi