Kategoriler
Teknoloji

Bill Gates hastalıklara tedavi aramanın uzay keşfinden daha önemli olduğunu söylüyor

Abone Ol 

Dünyanın en zengin milyarderlerinden ve daha da önemlisi en çok hayır yapan insanlarından Bill Gates, DealBook Konferansı'nda bazı önemli açıklamalarda bulundu. Bill Gates her şeyden önce milyarderlerin daha yüksek vergiler ödemesi gerektiğini dile getirerek söze başladı. Bununla birlikte Demokrat başkan adayları tarafından önerilen vergi sisteminin destekçisi olmadığını söyledi. Microsoft'un kurucusu devamında uzay keşifleri ve dünyadaki yaygın hastalıklar hakkında yorumlarda bulundu.

Bill Gates'e göre uzay keşfi anlamlı değil

Gates zenginler için planlanan vergi ödemeleriyle ilgi olarak sermaye gelirinin işçi geliriyle karıştırılmaması gerektiğini ve emlak vergilerinin artırılabileceğini söyledi. Devamında ise progresif vergi sistemlerine tam destek verdiğini ekledi.

İLGİLİ:  Sineklerin insanları ısırmasını önleyen geni değiştirilmiş yem yapıldı

Konferansın en önemli açıklamalarından biri Bill Gates'in uzay keşfi yorumu oldu. Gates, yetersiz beslenmenin uzay keşfinden daha önemli bir sorun olduğunu dile getirdi. Uzay keşifleriyle ilgilenmediğini ve yeterince anlamlı bulmadığını söyledi.

Ayrıca Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un uzay kolonizasyonu planı üzerine aldığı soruya "O koloniye sahip olabilir" cevabını verdi. Gates, Jeff Bezos ile uzay keşfi üzerine konuştuğunu belirtti. Kendisinin pek çok bilim kurgu kitabı olduğunu ne var ki "Bezos ve Elon Musk kadar" okumadığını tahmin ettiğini söyledi.

Yetersiz beslenme uzay keşfinden daha önemli

Uzay keşfinin neden önemli bulmadığı sorusu üzerine Gates, "Çünkü yetersiz beslenme çok daha önemli. Bilirsiniz HIV çok daha çarpıcı, sıtma çok daha çarpıcı" yanıtını verdi.

İLGİLİ:  Bill Gates: Windows Phone Android'i geçebilirdi

Gates, Warren Buffett ile yakın arkadaş olmadan önce onun "parazitik" biri olduğunu düşünmüş. Kendisi bunu şöyle açıklıyor, "Warren ile tanışmak bile istemedim. Çünkü şöyle düşündüm, bu adam [şirketler] alıyor ve satıyor, bunun için pazar şartlarındaki açıkları kullanıyor — bu topluma değer katan bir şey değil, bu sıfır toplam oyunu ve neredeyse parazitik. Onunla tanışmadan önceki görüşüm buydu."

Bill Gates ve Warren Buffet bugün 28 yıllık bir dostluğu paylaşıyor. Gates konferansta son olarak WhatsApp ve Instagram gibi telefon uygulamalarıyla ilgilenmediğini, iletişim yöntemi olarak e-postayı tercih ettiğini söyleyerek dikkat çekti.