Kategoriler
Teknoloji

Firefox web site bildirimlerini otomatik olarak engellemeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Firefox son zamanlarda önemli değişimlerden geçiyor. Kendisi hala Chrome'dan sonra en çok indirilen tarayıcı durumunda ancak aralarındaki farkın kapandığı söylenemez. Yine de Firefox rakibine kıyasla birçok pratik özellik sunmayı başarıyor. Yerleşik ekran görüntüsü yakalama aracı ve daha düşük RAM tüketimi bunlar arasında. Mozilla şimdi herkesin seveceği yeni bir işleve imza atmak üzere. Şirket, Firefox tarayıcısı ile bildirimleri otomatik olarak engellemeye başlayacak.

Firefox'ta rahatsız edici bildirim istekleri görülmeyecek

Bugün herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde dikkat dağıtan bildirim istekleriyle karşılaşmanız işten bile değil. Haber siteleri başta olmak üzere biraz imkan bulan herkes tarayıcınızdaki masaüstü bildirim özelliğinden yararlanmak istiyor. Pop-up bildirim istekleri bu yönüyle can sıkıcı bulunuyor ve kimi ziyaretçiler belirli siteleri bu yüzden ziyaret etmeyi bırakıyor.

İLGİLİ:  Tüm tarayıcılarda pencere içinde pencere (PiP) özelliğini kullanmak

Chrome'dan farklı olarak her zaman kullanıcı yararını ve de kullanıcı gizliliğini önemseyen Firefox şimdi iplerini eline alarak bildirim işlevinin kötüye kullanımına son vermek üzere. Önümüzdeki yılın başından itibaren, tarayıcının 72 numaralı masaüstü sürümü bu bildirim isteklerinin açılmasını engelleyecek. Bildirim isteği gönderildiğinde bunun yerine adres çubuğunun yanında bir simge belirecek ve dileyen kullanıcılar bu simge aracılığıyla sitenin bildirimlerini açabilecek.

Bildirim isteklerinin %99'u kabul edilmiyor

Firefox web site bildirimlerini otomatik olarak engellemeye hazırlanıyor
Bildirim istekleri adres çubuğuna gizlenecek

Mozilla geçtiğimiz nisan ayında özelliği Firefox'un Nightly sürümündeki bazı seçkin kullanıcılara göndermişti. Kullanıcılar artık rahatsız edici bildirim uyarıları ile karşılaşmadıklarını aktardılar. Mozilla ayrıca Nightly sürümünde kullanıcıların bildirim isteklerine nasıl yanıt verdiklerini de izledi. Bildirim mesajlarını varsayılan olarak engelleme kararı toplanan bu verilerden doğdu. Zira istatistiklere göre bildirim mesajlarının %99'u kabul edilmemiş ve %48'i ise aktif olarak reddedilmişti.

İLGİLİ:  Web sitelerinin kameranıza erişmesini engelleyin

Sızdırılan bilgilere göre Google Chrome da benzer bir işlev üzerinde çalışıyor. Yine de beklemek istemeyen kullanıcılar için her iki tarayıcıdaki Ayarlar menüsünden Bildirimler'in kapatılabildiğini belirtelim.