Kategoriler
Teknoloji

Telegram SEC'in Gram token'ının teminat olduğu iddiasını reddetti

Mesajlaşma uygulaması Telegram, ABD mahkemesinden, SEC'in (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Gram token'ını ile ilgili olarak verdiği teminat kararını geri çekmesini istiyor. Telegram, SEC tarafından yapılan tüm iddiaları reddetti ve Salı günü açtığı davada bu durumu ana hatlarıyla açıkladı.

Telegram Gram token'ın teminat olduğunu kabul etmiyor

Telegram davasında TON Blockchain'in çıkış yapmasıyla oluşturulacak olan Gram token'ların tahsisli satışının teminat olmayacağını zira federal menkul kıymetler kanunlarının muafiyetleri uyarınca tescil edildiğini belirtti. Telegram açıklamasının devamında SEC'in kendisine "uygunsuz kanuni yaptırım" gerçekleştirdiğini iddia etti.

İLGİLİ:  EOS kripto parası nedir ve ne işe yarar? Özellikler, şüpheler ve püf noktalar

Telegram, SEC'ten hangi davranışların federal menkul kıymetler yasalarında ihlal oluşturduğuna dair net bir açıklama ve adil bildirim bekliyor. Telegram ayrıca Gram token'ı ile ilgili olarak daha önce SEC ile "gönüllü olarak" iletişime geçtiğini ve federal menkul kıymetler yasalarının ihlal edilmemesi için yol gösterici fikirler aldığının altını çizdi.

Henüz Gram token'larının oluşturulmadığını belirten Telegram bu token'lar oluşturulduğunda "federal menkul kıymetler yasası uyarınca teminat değil bir para ve/ya emtia olacaklarını" ekledi.

SEC kripto paralarda sahtecilik ile mücadele ediyor

Telegram, bu yıl Ekim ayında Gram token'larını satmayı durdurdu. O dönemde devam eden bir mahkeme gereğince “statükonun korunması” ve "meselenin özündeki yasal sorunların çözülmesi" için böyle bir karar verdiğini söylemişti.

İLGİLİ:  Apex Legends: Sık sorulan sorular ve cevapları

Telegram bundan önce yatırımcılara 31 Ekim'e kadar Gram'ın “ilk partilerinin” satışa çıkacağını söyledi. Ancak SEC'in Ekim ortasında açtığı ani dava Gram token satışını durdurdu.

SEC son aylarda oldukça meşgul. Eylül ayında yetişkin içeriği pazarı Fantasy Market'ı sahte ICO düzenleme nedeniyle ve başka bir kripto para girişimini ise 14.6 milyon dolar değerinde kayıt edilmemiş token satmakla suçladı.

Kripto paraların suç faaliyetleri ile ilişkisine olan genel inanç düşünüldüğünde bu sahtecilik girişimleri son bulacak gibi görünmüyor.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.