Kategoriler
Bilim & İnsan

Corona virüs belirtilerinin günden güne sıralanışı

Bilim adamları şimdi corona virüs belirtilerini günden güne sıralayarak insanların hastalığın doğasını maddeler halinde daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Tipik Covid-19 semptomlarının günlük dökümü insanların koronavirüse sahip olup olmadıklarını anlamalarını sağlamakta. Koronavirüs belirtileri artık yalnızca öksürük ve ateşle sınırlı değil. Bazı asemptomatik (semptomsuz) Covid-19 hastaları tat ve koku kaybı yaşayabiliyorlar. İnsanlar virüsün yayılmasını azaltmak için koku ve tat kaybı yaşayan kişilerden kendilerini izole etmeliler.

Gün gün corona virüs belirtileri

Koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan'da yapılan yeni bir çalışma, Covid-19'un gün gün nasıl ilerlediğini ortaya koydu. Ateş, yorgunluk ve nefes darlığı en yaygın belirtilerdir.

Araştırmada 31 Aralık 2020'ye kadar taburcu edilen veya 29 Aralık 2019'dan sonra ölen Jinyintan Hastanesi ve Wuhan Akciğer Hastanesi'ne başvuran Covid-19'lu yetişkinler ele alındı.

Aşağıda, bu çalışmanın yardımıyla oluşturulmuş, koronavirüs semptomlarının zaman çizelgesi var.

Benzer yazılar:

  1. Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar
  2. Corona virüs hakkında sıkça sorulan sorular ve yanlış bilinen gerçekler
  3. Corona virüs sebze, meyve ve diğer gıdalardan bulaşabilir mı?
  4. Kaç kişi Corona virüsten ölecek? Yaşa ve hastalığa bağlı ölüm oranları
  5. AliExpress gibi Çin'den gelen kargolardan Corona virüsü bulaşabilir mi?
  6. Tarihin en ölümcül ve en yüksek ölüm oranına sahip virüs salgınları
  7. İspanyol gribi nedir? Tarihin en büyük virüs salgınının gerçekleri

1. Gün

Corona virüs belirtilerinin ilk günü çoğu insan için ateş (37,7 santigrat derece üzerindeki sıcaklıklar) ve genellikle kuru öksürük olmaktadır.

Bununla beraber kas ağrıları ile çok yorgun hissetme de yaygın belirtiler arasında.

Boğaz ağrısı, tıkalı burun, burun akıntısı ya da hapşırma daha az yaygındır.

Wuhan'da 138 hasta üzerinde yapılan bir çalışmaya göre insanların yaklaşık yüzde 10'u ateşin çıkmasından birkaç gün önce ishal ve bulantı yaşıyor.

Bu semptomlarınızın olması mutlaka corona hastası olduğunuz anlamına gelmez. Zira bunlar soğuk algınlığı veya grip gibi diğer hastalıklarla benzerdir.

Bazı insanlarsa bu semptomların birkaçını gösterir veya hiçbirini göstermeyebilir.

5. Gün

Wuhan'daki Covid-19'lu 138 hastanın incelendiği bir başka çalışma, ilk belirtilerin görüldüğü andan itibaren insanların ortalama beş gün içinde solunum güçlüğü geliştirdiğini buldu.

Solunum güçlüğü (dispne, nefes darlğı) çeken insanlar genellikle yaşlı olanlar veya daha önceden sağlık sorunu yaşayanlar oluyor.

Bir kişinin nefes darlığı yaşadığına dair belirtiler arasında boğulma hissi, göğüste sıkışma, hızlı ve kısıtlı nefes alma, kalp çarpıntısı ve hırıltı var.

7. Gün

Çoğu insan için belirtiler bir hafta içinde yerleşmiş olur. Koronavirüs teşhisi konan kişilerin yaklaşık yüzde 85'i semptomlarının yedinci güne kadar azalmaya başladığını görüyor ve izolasyondan çıkma olasılığına sahip oluyor.

Bununla birlikte koronavirüs belirtilerine sahip bir kimsenin ve yakınlarının ilk 14 gün boyunca evde kalması önemlidir. 14 günlük süre kişinin hastalandığını fark etmesinden itibaren başlar.

Belirtilerin azalmadığını görenler ve nefes darlığı gösterenler ise 7. günde hastaneye başvurmalılar. Bu kişiler geri kalan yüzde 15'i oluşturuyor.

Covid-19'un en acil uyarı işaretleri sürekli göğüs ağrısı veya basıncı, nefes darlığı, mavi dudaklar ya da yüzdür ve acil tıbbi yardım gerektirir.

8. Gün

8. güne gelindiğinde şiddetli belirtileri olan hastalar akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) geliştirme eğiliminde oluyor.

ARDS, akciğerlerin vücudun hayati organlarına yeterli oksijen sağlayamadığı bir durumdur.

Akciğerler enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle ciddi şekilde iltihaplandığında, bu iltihap kan damarlarından gelen sıvının akciğerlerdeki küçük hava keselerine sızmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır.

ARDS belirtileri şiddetli nefes darlığı, hızlı ve yetersiz nefes alma, yorgunluk, uyuşukluk veya zihin karışıklığı ve baygınlık olabilir.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, vakaların yüzde 15'i 8. günde bu noktaya ulaşıyor.

10. Gün

Solunum problemleri kötüleşen hastalar 10. günde yoğun bakım ünitesine girme eğilimindeler.

Çalışma ayrıca Covid-19 hastalarının hastanedeki ortalama kalış süresinin 10 gün olduğunu gösterdi.

12. Gün

12. güne kadar Covid-19'un ilk tipik belirtisi olan ateş genelde sona erer. Ancak bilim adamları hastalıkla ilişkili öksürüğün biraz daha uzun sürebileceğini belirtiyor.

Öyle ki incelenen 191 hastanın yüzde 45'i 12. günde taburcu edilirken hala öksürüğe sahipti.

13. Gün

Corona virüsten hayatta kalanlarda dispne –nefes darlığı– yaklaşık 13 gün sonra durma eğilimindedir, ancak durmayanlarda ölüm noktasına kadar devam ediyor.

18. Gün

Covid-19 hastalığının başlangıcından itibaren ortalama bir insanın ölüm süresinin 18.5 gün olduğu öğrenildi.

22. Gün

Corona virüsten taburcu olma süresi ortalamada 22 gündür.

Şu anda insanları Covid-19 virüsüne karşı koruyacak bir aşı hala geliştirilmedi. Ancak birkaç aşı hazırlanıyor ve bunların fareler (çok azı insanlar) üzerindeki testleri sürüyor.

Antibiyotikler corona virüse karşı etkili değildir. Zira bakteriler dışında virüsler üzerinde etkileri yoktur.