Corona virüs hakkında sıkça sorulan sorular ve yanlış bilinen gerçekler

En merak edilen sorulara cevaplar

Dünyada hemen her ülkeye yayılmış COVID-19 ya da daha yaygın adıyla corona virüs hakkında sıkça sorulan pek çok soru ve yanlış bilinen birçok bilgi var. Çamaşır suyu veya beyazlatıcı ile gargara yapmanın, hatta yutmanın corona virüse karşı koruduğuna inanmak ya da asetik asit veya steroid almanın ve de uçucu yağlar, tuzlu su, etanol veya diğer maddeleri kullanmanın tehlikeli virüse karşı savunma sağladığına inanmak bu yanlış bilgiler arasında. Corona virüsün bir grup insan tarafından oluşturulduğunu düşünmek için pek çok neden olsa da virüslerin geçirdiği değişimi anlamak için "Virüs nedir? Nasıl bulaşır, çoğalır ve evrimleşir? Kökeni, hastalıkları ve tedavisi" yazısına göz atabilirsiniz.

Corona virüs ile ilgili benzer yazılar için:

 1. Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar
 2. Kaç kişi Corona virüsten ölecek? Yaşa ve hastalığa bağlı ölüm oranları
 3. AliExpress gibi Çin'den gelen kargolardan Corona virüsü bulaşabilir mi?
 4. Tarihin en ölümcül ve en yüksek ölüm oranına sahip virüs salgınları
 5. İspanyol gribi nedir? Tarihin en büyük virüs salgınının gerçekleri

Corona virüse dair sık sorulan sorular ve yanlış bilinen gerçekler

 1. Corona virüsü yalnızca sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde mi bulaşır?

  Şimdiye kadarki göstergeler corona virüsün sıcak ve nemli havaya sahip alanlar dahil, tüm hava koşullarında bulaşabileceğini kanıtladı. Corona virüse engel olan bir iklim yok. Kendinizi COVID-19'a karşı korumanın en iyi yolu sık sık ellerinizi temizlemektir. Bunu yaparak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınırsınız.

 2. Soğuk hava ve kar corona virüsü öldürür mü?

  Soğuk havanın yeni koronavirüsü veya diğer hastalıkları öldürebilmesi için hiçbir neden yok. Normal insan vücudu sıcaklığı, dış sıcaklığa veya hava durumuna bakılmaksızın 36.5°C ila 37°C arasında kalır. Kendinizi corona virüse karşı korumanın en etkili yolu ellerinizi sıklıkla alkol bazlı dezenfektan ürünleriyle ovarak temizlemek veya sabun ve su ile yıkamaktır.

 3. Sıcak suyla banyo yapmak corona virüsü öldürür mü?

  Sıcak suyla banyo yapmak COVID-19'a yakalanmanızı engellemez. Banyo veya duşun sıcaklığına bakılmaksızın normal vücut sıcaklığı daima 36.5°C ila 37°C arasındadır. COVID-19'a karşı korunmanın en iyi yolu sık sık elleri temizlemek oluyor. Bunu yaparak ellerinizde olabilecek virüsleri ortadan kaldırırsınız ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak bulaşmasını önlersiniz.

 4. Corona virüs sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşır mı?

  Bugüne kadar corona virüsün sivrisinek yoluyla bulaşabileceğini gösteren hiçbir bilgi veya kanıta rastlanmadı. COVID-19 öncelikli olarak enfekte bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman üretilen damlacıklar ya da burundan tükürük veya akıntı damlacıkları yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür. Kendinizi korumak için, ellerinizi alkol bazlı bir el dezenfektanı ile sık sık temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Ayrıca, öksüren ve hapşıranlarla yakın temastan kaçının.

 5. El kurutma makineleri corona virüsü öldürmede etkili midir?

  Hayır. El kurutma makineleri 2019-nCoV'yi öldürmede etkili değildir. Kendinizi corona virüse karşı korumak için, ellerinizi alkol bazlı bir el dezenfektanı ile sık sık temizlemeli veya sabun ve su ile yıkamalısınız. Ellerinizi temizledikten sonra, kağıt havlu veya sıcak hava kurutucu kullanarak iyice kurutun.

 6. Ultraviyole dezenfeksiyon lambası corona virüsü öldürebilir mi?

  UV ışını cilt tahrişine neden olabileceğinden, UV lambaları elleri veya cildin diğer bölgelerini sterilize etmek için kullanılmamalıdır.

 7. Termal tarayıcılar corona virüs bulaşmış kişileri tespit etmede ne kadar etkililer?

  Termal tarayıcılar corona virüs enfeksiyonu nedeniyle ateşi olan (yani normal vücut sıcaklığı yükselen) herkesi tespit etmede etkilidir. Bununla birlikte, enfekte olan ancak henüz ateşi olmayan insanları tespit edemez. Çünkü enfekte olmuş insanların hastalanıp ateş geliştirmesi 2 ila 10 gün sürüyor.

 8. Vücudun her tarafına kolonya veya klor püskürtmek corona virüsü öldürebilir mi?

  Vücuda kolonya veya klor sürmek zaten vücuda girmiş olan virüslere engel olmaz. Bu tür maddelerin püskürtülmesi kıyafetlere veya mukoza zarına (gözler ve ağızdaki) zarar verebiliyor. Ancak hem alkol hem de klor eşyaları dezenfekte etmek için kullanılabilir.

 9. Zatürre aşısı corona virüse karşı korur mu?

  Hayır. Pnömokok aşısı ve Haemophilus influenza tip B (Hib) aşısı gibi zatürre önleme aşıları corona virüse karşı koruma sağlamıyor. Virüs o kadar yeni ve farklı ki, kendi aşısının bulunmasına ihtiyaç var. Araştırmacılar COVID-19'a karşı halihazırda aşı geliştirmeye çalışıyor. Bu aşılar COVID-19'a karşı etkili olmasa da, sağlığınızı korumak adına solunum yolu hastalıklarını önleyen aşılar şiddetle tavsiye edilir.

 10. Burna salinle yıkamak corona virüs bulaşmasını önlemeye yardımcı olur mu?

  Hayır. Burnu düzenli olarak salinle yıkamanın insanları yeni koronavirüs enfeksiyonundan koruduğuna dair kanıt yok. Burnu düzenli olarak salinle yıkamanın, insanların soğuk algınlığını daha çabuk iyileştirdiğine dair sınırlı oranda kanıt var. Bununla birlikte burnun düzenli olarak yıkanmasının solunum yolu enfeksiyonlarını önlediği görülmemiştir.

 11. Sarımsak yemek corona virüs bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir mi?

  Sarımsak, bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olan sağlıklı bir besin. Bununla birlikte, sarımsak yemenin insanları mevcut salgından koruduğuna dair kanıt bulunmuyor.

 12. Corona virüs sadece yaşlı insanları mı etkiler yoksa genç insanlar da duyarlı mıdır?

  Her yaştan insana corona virüs (2019-nCoV ya da COVID-19) bulaşabiliyor. Yaşlı insanlar ve önceden mevcut tıbbi durumları (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olan kişiler corona'dan ciddi şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasızlar. Bu nedenle her yaştan insanın iyi el hijyeni ve iyi solunum hijyenine sahip olarak virüsten korunması tavsiye ediliyor.

 13. Antibiyotikler corona virüsün önlenmesinde ve tedavisinde etkili midir?

  Hayır, antibiyotikler virüslere karşı etkili değiller, sadece bakterilere karşı etkililer. Yeni koronavirüs adıyla bilinen COVID-2019 sadece bir virüstür ve bu nedenle antibiyotikler önleme veya tedavi aracı olarak işe yaramazlar. Bununla birlikte COVID-2019 nedeniyle hastaneye yatırılanlar antibiyotik alabiliyor zira bakteriyel koenfeksiyon potansiyeli bulunuyor.

 14. Corona virüsü önleyen veya tedavi eden ilaçlar var mı?

  Bugüne kadar corona virüsü (COVID-2019) önleyen veya tedavi eden belirli bir ilaç bulunamadı. Ancak virüse yakalanmış olanlara belirtileri hafifletmek ve hastalığı tedavi etmek için uygun bakım veriliyor ve ciddi hastalığı olanlara ise özelleştirilmiş destekleyici bakım sunuluyor. Tedaviler hala araştırılmakta ve klinik deneylerle işe yararlılığı test edilmektedir.