İtalya'daki yüksek Corona virüs ölümlerinin nedeni nedir? Cevap sadece yaşlılık değil

Ölümlerin arkasında yaşlılıktan daha fazlası var

Corona virüs salgını İtalya'da hastaneleri bunaltıyor ve ülke çapında tecrite neden olarak topluma ağır bir zarar veriyor. İtalya'daki Corona virüs ölümlerinin Çin'de rapor edilenleri geçmesiyle birlikte uzmanlar dünya ortalamasının üstüne çıkan ölüm oranından daha da endişe etmeye başladı. Peki neden İtalya'da dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla sayıda insan Corona virüsünden ölüyor? Ölümlerin çok daha düşük olduğu Japonya ile kıyaslandığında bu sorunun tek cevabı yaşlı nüfus değil.

İtalya'daki yüksek Corona virüs ölümleri

(Covid-19) Corona virüs hastalığı şu anda İtalya'da, teyit edilen 59.000 vakaya ve 5.400 ölüme yol açtı. Ülkede son 24 saatte 650 kişi daha hayatını kaybetti ve bu oran en yükseği oldu. Buna karşılık 81.200 ile Çin'de neredeyse iki katı vaka var ancak ölüm sayısı yalnızca 3.250.

En kaba tabirle, Çin'de onaylanmış Corona virüs hastalarının yaklaşık yüzde 4'ü ölürken, İtalya'da neredeyse yüzde 10'u ölüyor. Bugüne kadar 25.000 vaka ve 90 ölüm yaşayan Almanya'nın ölüm oranı ise yüzde 0,4'ten az.

Benzer yazılar:

  1. Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar
  2. Corona virüs hakkında yanlış bilinen gerçekler
  3. Corona virüs sebze, meyve ve diğer gıdalardan bulaşabilir mı?
  4. Yaşa ve hastalığa bağlı Corona virüs ölüm oranları
  5. Tarihin en ölümcül ve en yüksek ölüm oranına sahip virüs salgınları

Birkaç önemli neden var

Tahminlere göre yüksek ölüm oranının arkasında,

  • İtalya'nın dünyanın en yaşlı ikinci nüfusuna sahip olması,
  • halkın duyarsız ve ağır davranması,
  • yüksek hava kirliliği ve sigara kullanımı,
  • ülkedeki hastanelerin özelleştirilmiş olması var.

Ülkedeki enfeksiyonların yaklaşık yüzde 40'ı ve ölümlerin yüzde 87'si 70 yaşın üzerindeki hastalara ait. Corona virüs salgınında 80 yaş üstü insanların yüzde 80'i kritik sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Bu da sağlık sistemi üzerinde büyük baskı yaratıyor. İtalya'nın yaş ortalaması 46'dır.

İtalya'nın ölüm oranlarına katkıda bulunabilecek başka faktörler de var. Bunlardan biri de yüksek sigara kullanımı ve kirlilik oranı. Ölümlerin çoğu kötü hava kalitesine sahip kuzey bölgesi Lombardiya'dan gelmekte. Corona testinde pozitif çıkan vakaların 27.200'ü Lombardiya'ya ait ve bu da neredeyse yüzde 50 demek.

İtalya'nın sağlık sistemi büyük ölçüde özelleştirilmiş durumda. Türkiye'deki duruma benzer şekilde hastaneler devlet elinden çıkarılmış. Corona virüs hastalarının artan sayısı hastanelerin İtalyan vatandaşlarla başa çıkmasını zorlaştırıyor ve özellikle nispeten yaşlı olanlar tedaviye alınmıyor.

Koruyucu maske ve kıyafet giyen tıp çalışanı Corona virüs salgınından muzdarip İtalyan hastaları tedavi ediyor.
Koruyucu maske ve kıyafet giyen tıp çalışanı Corona virüs salgınından muzdarip İtalyan hastaları tedavi ediyor.

İtalya'daki yüksek Corona virüs ölümlerinin arkasındaki pek çok nedenden biri de halkın duyarsızlığı. Özellikle hastalığın ilk günlerinde pek çok İtalyan uyarıları yeterince önemsemedi. Benzer şekilde hastaneler de tanılarda ağır davrandı. Yüksek ateş, nefes darlığı ve zatürre gibi Corona virüs belirtileri ile gelen hastalara teşhis koymakta yavaş davranıldı. Sadece 38 yaşındaki bir erkek İtalyan nihayet Covid-19 ile teşhis edilmeden önce günlerce hastaneye başvurdu.

Almanya'daki Corona virüs ölümlerinin çok düşük olmasının ana nedeni ise ülkenin federal yapısı. Almanya sıkı epidemiyolojik gözetim uyguluyor ve ülkede halk sağlığı sistemi yerel düzeyde organize edilmiş durumda.

İtalya'da sağlık çalışanları Corona virüse yakalanıyor

İtalya'da doktorlar bir ve iki Corona hastası ile değil, bazen 1.000 hasta ile ilgileniyor. Dünya Sağlık Örgütü acil durum programına göre İtalya'daki mevcut ölüm sayısı aslında kendi içinde "mucizevi bir başarı".

Ülkede şimdiye kadar 2.000 sağlık çalışanı virüse yakalandı. Daha fazla sağlık çalışanı enfekte oldukça işinden izole ediliyor ve sağlık sistemi üzerindeki baskı daha da kötüleşiyor.

ÜlkeVakalarÖlümler
Çin81.4393.274
İtalya59.1385.476
ABD35.070458
İspanya33.0892.182
Almanya26.220111
İran23.0491.812
Fransa16.481674
Güney Kore8.961111
Birleşik Krallık5.683281
23 Mart 2020 tarihli Corona virüs istatistikleri (Kaynak: WHO, CDC, NHC)