Corona virüs sebze, meyve ve diğer gıdalardan bulaşabilir mı? Yıkama ve temizlik önerileri

Çiğ meyveleri virüs gibi patojenlerden tamamen arındırmak mümkün olmayabilir

Şu ana kadar corona virüsün yiyecek veya yiyecek ambalajı üzerinden bulaşabildiğini gösteren bir vaka tespit edilmedi. COVID-19'un tek bulaşma yolu virüs damlacıklarının yakın temas yoluyla ağızdan veya burundan içeri girdiği durumlar olarak görülüyor. Elbette üzerinde canlı virüsün olduğu bir yüzeye dokunmak ve elinizi gözünüze ya da burnunuza götürmek de hala risklidir. Peki ya yiyecekler için durum nedir?

Sebze, meyve ve diğer yiyeceklerde Corona virüs riski

İster corona virüs için olsun ya da olmasın mutfağınızı daima bulaşıcı hastalıklara karşı temiz tutmanız gerekir. Evinize getirdiğiniz domatesin corona virüs ile kaplı olup olmadığını bilemezsiniz. Ancak sebze ve meyvenizi ya da diğer gıdalarınızı doğru adımlarla dezenfekte ettiğinizde virüs riski de azalır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımızı inceleyin:

Tüm yiyecekler su altında güzeldir. Sebze, meyve ve diğer gıdalarınızı yıkayın ve kapsamlı şekilde durulayın. Soyabileceğiniz bir besinse özellikle soyun ve pişirilecek bir gıdaysa özellikle pişirerek yiyin. Pişirme işlemi virüsü canlı tutmayacaktır ve halka açık alandan gelen meyve ya da sebzenin kabuğunu soymak virüs gibi patojenlerden arındırmanın tek pratik yoludur.

Meyve ve sebzeleri corona virüse karşı yıkarken şu stratejileri izleyin:

Marullar ve diğer yapraklı yeşillikler:

  • Büyük bir kaseyi suyla doldurun ve yeşillikleri içine daldırın.
  • Yeşillikleri çevirerek kum, toprak gibi kalıntıların suyla temas etmesini sağlayın ve bu artıkların kabın dibine düşebilmesi için bir dakika bekletin.
  • Ardından yeşillikleri kevgirin içinden çıkarın. Hala kirlilerse önce kaseyi temizleyin ve işlemi tekrarlayın.
  • Kevgirdeki yeşillikleri soğuk suyun altında gezdirin.

Köklü sebzeler: Bu yiyecekler toprak içinde büyüdüğünden genellikle oldukça kirli olurlar. Sebzenizi suyun altında fırçalayabilirsiniz. Fırça yoksa aynı cilalama işlemini parmaklarınızla ovarak yapın. Durulama önemlidir. Corona gibi virüsler susuz ortamda birkaç saat ya da çok daha kısa süre hayatta kalabilir.

corona virüse yiyeceklerden bulaşır mı
Çiğ meyveleri virüs gibi patojenlerden tamamen arındırmak mümkün olmayabilir.

Yumuşak sebzeler ve meyveler: Domates, olgunlaşmış çekirdekli meyve ve çilek gibi yumuşak besinleri sabit ama düşük basınçlı su altında durulayın. Son kez durulandığından ve çürük olmadığından emin olun. Ardından temizlemek için mutfak havlusu kullanın veya kağıt havlu üzerine sürün.

Mantarlar: Bazı mutfak şefleri mantarlara su değmesine asla izin vermez, çünkü suyu sünger gibi emerler ve sıcak tavada katılaşmak yerine buharlaşırlar. Ancak konu corona virüs gibi bir salgın olduğunda bunu düşünmezsiniz. Mantarları en sert su altında bir kevgir içinde yıkayın. Hala kir varsa durulama sırasında bunları temizleyin. Durulamadan hemen sonra mantarları kuru bir mutfak havlusu veya kağıt havlu üzerine tek bir kat halinde yayın. Virüs susuz alanda uzun süre yaşayamaz.

Sert sebzeler ve meyveler: Yeşil fasulye, kuşkonmaz, salatalık ve üzüm gibi ürünleri corona virüse karşı temizlerken ellerinizle ovalayın ve yüksek basınçlı su altında iyice durulayın. Gerekirse temiz bir kevgir içinde kurumaya bırakın. Durulama ve kurutma işlemi virüsün hayatta kalma şansını bitirir. En az 1 ya da 2 saat bekletmeden tüketmeyin.

Bilinmesi gereken kritik noktalar

Corona virüse karşı daha kapsamlı sebze ve meyve temizliği yapmayı tercih ederseniz sabunlu su ve buna benzer dezenfektan ürünleri kullanmak sadece suyla yıkamaktan daha etkilidir.

Evinize getirdiğiniz gıdayı yıkayarak virüs gibi zararlı mikrobik popülasyonları yüz kat azaltabilirsiniz ancak marul gibi çiğ sebze ve meyvelerdeki tüm mikropları ortadan kaldırmak imkansızdır. Bitkinin dokusundaki mikroskopik gözeneklerde ve çatlaklarda saklanarak ağır klorlu sudan bile kaçınabilirler.

Bu nedenle salatalar gibi çiğ yiyecekler özellikle corona virüs enfeksiyonuna karşı savunmasız olan insanlar için tavsiye edilmez (60 yaş üstü olan veya altta yatan kronik hastalığı olan). Meyve ve sebzeler kesildikten sonra, buzdolabında saklanmalı ve mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.