COVID-19 / Corona virüs kalp hastalığı olanlar için neden tehlikelidir?

Kalp problemleri olanlar neden ciddi komplikasyon riski altında?

Koronavirüse yakalanmak herkes için kötü haberdir. Ancak kalp problemleri olan insanlar özellikle ciddi komplikasyon riski altında. İşte bilmeniz gerekenler. Dünyanın dört bir yanını çevreleyen yeni koronavirüs bazıları için neredeyse zararsız olabilir ancak kalp hastalığı olan insanlar için özellikle tehlikeli görünüyor. Sağlık çalışanlarının son dört aydır virüse karşı mücadele ettiği Çin'de 70.000'den fazla hasta üzerinde yapılan kapsamlı incelemeye göre, kalp hastalığı olan COVID-19 hastalarının %10'undan fazlası enfeksiyondan öldü. Bu oran, ülkede virüsten etkilenen genel popülasyondaki ölüme kıyasla yaklaşık beş kat daha yüksek.

Kalp hastaları corona virüse karşı neden daha savunmasız?

Uzmanlara göre kardiyovasküler hastalığı olan hastalar koronavirüsle mücadeleye halihazırda geride başlıyor. Zira kalbin kan pompalama yeteneğinden ödün veriliyor. Virüs hala araştırmacılar için çok yeni olsa da, COVID-19'un kalp hastalığı olan insanlar üzerinde elde ettiği avantajı açıklayan iki teori var:

  • COVID-19, ACE-2 adı verilen ve kalp ve kan damarlarında bol miktarda bulunan bir protein aracılığıyla insan hücrelerine bulaşır.
  • Virüs ateşli bir bağışıklık sistemi tepkisi başlatır; akciğerleri yıpratır ve zaten zayıf olan kalbe fazladan yük bindirir.

Tansiyon ilaçları korona virüse karşı zararlı mı?

Koronavirüsün hücrelerle etkileşime girme biçimi kalp için ek sorun yaratıyor. Zira koronavirüs çoğalmak için insan vücudundaki ACE-2 reseptörlerine bağlanmak zorunda. Bu reseptörler akciğerlerde, bağırsaklarda, böbreklerde ve de ayrıca kalp ve kan damarlarında bulunur. Virüsün bu reseptörlere bağlanmak için doğrudan kalbe gittiğine dair bir teori var ancak araştırmacılar henüz emin değil.

ACE inhibitörleri olarak bilinen Accupril, Altace, Vasotec ve Zestril tansiyon ilaçları da aynı ACE-2 reseptörünü hedef alır. Hayvanlar üzerindeki çalışmalarda, bu ilaçların kalpteki ACE-2 reseptörlerinin sayısını arttırdığı görüldü.

Yukarıda sayılan ACE inhibitörleri ya da tansiyon ilaçlarının teoride koronavirüs gibi virüslerin bağlanacağı daha fazla reseptör meydana getirdiği düşünülüyor. Bu da vücudu kalp ve akciğer dokusunu enfeksiyona daha duyarlı yapmakta. Ancak bu bir teori ve henüz kanıtı yok. Hatta bazı raporlar tam tersini göstermiştir: Amerikan Kardiyoloji Koleji'ne göre bu ilaçlar bazı virüslerin enfeksiyonlarından kaynaklanan yaralanmaları azaltır ve COVID-19'dan kaynaklanan zatürreyi tedavi etmek için kullanılabilir.

Bilim adamlarının bu virüse ve virüsün ilaçlarla nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışları değişmeye devam ediyor.

Bağışıklık sistemi aşırı tepki gösterdiğinde

Bilim adamları virüsün vücuttaki hücreleri ele geçirmeye başladığında vücudun bu durumun farkına vardığını biliyorlar. Hücre enfekte olunduğunda, bağışıklık sistemi virüsün bulunduğu her hücreye saldıran bir savunma başlatır ve iltihabı tetikler.

Ancak bu koruma mekanizması vücuda zarar verebilir. COVID-19'dan ölen insanların otopsileri iltihaplı ve yaralı kalp dokusu ile arter astarında hasar ortaya çıkardı. Bu da kalbe kan akışının kısıtlanmasına neden olur. Kalp hastalığı olan insanlarda bu kısıtlanma iki kat daha fazla. Çünkü kalp kasları zaten zayıflamıştır.

Nadir durumlarda bağışıklık sisteminin yanıtı o kadar aşırı olur ki en şiddetli COVID-19 vakalarında yaşandığı düşünülen, tüm vücutta kontrolsüz iltihap (sitokin fırtınası adı verilen) tetiklenir.

Kendinizi nasıl korursunuz?

Yeni koronavirüs herkes için korkutucu ancak kalp hastalığı gibi altta yatan durumları olanlar daha dikkat etmeli. COVID-19'a yakalanma riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var.

Ellerinizi sıkça (en az 20 saniye) sabunla yıkamak, diğer insanlardan en az iki metre uzakta durarak sosyal mesafeyi korumak ve kamusal alanlardan kaçınmak en önemlileri. Doktorunuzla telefon veya video görüşmesi yaparak çözebileceğiniz konular için hastaneye gitmeyin. Şu anda kalp hastalığı için kan basıncı kontrolü veya kolesterol kontrolü yaptırmak için uygun zaman değil.

Uzmanlar çeşitli ilaçların COVID-19'a etkilerini araştırıyor ve kalp hastalığı ilaçlarının kesinlikle düzenli alınmaya devam edilmesini öneriyor. Kalp rahatsızlığınızı ne kadar iyi ele alırsanız, virüs bulaştığında bir kalp gibi davranma kapasitesi o kadar iyi olur. Bu amaçla sağlıklı yemek yemek ve mahallenizin çevresinde (yalnız) yürüyüş yaparak kalbinizi güçlü tutmak önemli.