Biberiyenin yararları ve yan etileri

Biberiye hafızanıza ve daha birçok probleme yardımcı olabilir

Biberiye (Rosmarinus officinalis), tuzlu yemeklerde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Biberiye birçok makarna sosunda, pizza tarifinde ve salata tarifinde yer alabilir. Çok yıllık odunsu bitki, tıbbi ve genel kullanım yönünden uzun bir geçmişe sahiptir. Birazdan bahsedeceğimiz sağlığa yönelik yararlarının tümü olmasa da bazıları bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir. Hem lezzet hem de sağlık için diyetinize biberiyeyi nasıl ekleyeceğiniz hakkında da bilgiler bulacaksınız.

Biberiyenin yararları

Laboratuvar ortamlarında, biberiyenin hayvanlar üzerinde hem antimikrobiyal hem de antioksidan etkileri olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bu faydaların insanlarda aynı etkilere neden olduğu açık değildir. Biberiye, alternatif tıpta belirli tıbbi durumları tedavi etmek veya iyileştirmek için kullanılmıştır.

Aşağıdakiler bilim insanlarının biberiyenin etkilerini gözlemledikleri koşullardır; Bazıları potansiyel sağlık yararı açısından biberiye ile diğerlerinden daha güçlü bir bağlantıya sahip olsa da, genel olarak biberiyenin etkisi üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saç dökülmesi

Erken araştırmalar, kafa derisine biberiye yağı uygulanmasının, erkek tipi kellik sorunu olan insanlarda saç yoğunluğu arttırmak için minoksidil kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Bir araştırma çalışmasında, biberiye ve diğer uçucu yağlarla (lavanta, kekik ve sedir ağacı) masaj yapan kişiler yedi ay sonra iyileşme gösterdi.

Bununla birlikte, bu faydayı sağlayanın biberiye olup olmadığı açık değildir.

Artrit

Pennsylvania Üniversitesi'ne göre, biberiye içeren yağlar artrit ile ilişkili kas ve eklem ağrısını hafifletmek ve aynı zamanda dolaşımı iyileştirmek için kullanılmıştır. Bazı erken araştırmalar, biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit içeren bir ürünün alınmasının artrit ile ilişkili ağrıyı azaltabildiğini göstermektedir. Bu etkiyi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diyabetik Böbrek Hasarı (Nefropati)

Bazı araştırmalar, biberiye, kantaron ve selâmotu içeren bir ürün kullanmanın, standart diyabet ilaçları ile karşılaştırıldığında idrardaki protein miktarını azaltabileceğini düşündürmektedir. İdrardaki protein, diyabetik hastalarda böbrek hastalığı için çok ciddi bir belirteçtir.

Zihinsel yorgunluk

Erken araştırmalar, biberiye kullanmanın düşük enerji seviyesine sahip yetişkinlerde dikkati veya zihinsel enerjiyi iyileştirmediğini göstermektedir. Ancak, çalışma sonuçları değişiklik göstermektedir. Diğer çalışmalar, sınav stresini azaltabildiğini ve kaygıyı hafifletebileceğini gösteriyor.

Fibromiyalji

Biberiyenin fibromiyaljinin etkilerini iyileştirebileceği düşünülse de, erken araştırmalar biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit içeren bir ürünün alınmasının aslında fibromiyalji semptomlarını iyileştirmediğini düşündürmektedir.

Dişeti hastalığı (Gingivitis)

Erken araştırmalar, biberiye ve diğer bileşenler içeren bitkisel gargaraların, iki hafta boyunca yemeklerden sonra günde iki kez kullanıldığında diş eti hastalığı olan kişilerde diş eti kanamasını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon)

Bir ön çalışma, biberiye yağı almanın hipotansiyonu olan kişilerde geçici olarak kan basıncını artırabildiğini, ancak yararın geçici olduğunu gösterdi.

Biberiyenin diğer popüler kullanımları şunlardır:

 • Öksürük
 • Egzama
 • Gaz
 • Gut
 • Baş ağrısı
 • Yüksek tansiyon
 • Adet akışını artırmak
 • Hazımsızlık
 • Karaciğer ve safra kesesi sorunları

Bu faydaları doğrulamak için daha fazla kanıt gereklidir.

Seçim ve depolama

Biberiye, genellikle çamla benzer olarak tanımlanan bir tada sahiptir. Bazıları bunu keskin, limonumsu veya acı olarak tanımlar.

Taze biberiye, çoğu marketin sebze bölümünde kolayca bulunabilir. Nispeten buzdolabında tutulduğunda diğer birçok bitkiden daha uzun süre taze kalacaktır. Bu nedenle, birçok aşçı taze (kurutulmuş yerine) biberiye kullanmayı tercih eder.

Tüm kurutulmuş otlar ve baharatlar gibi, kurutulmuş biberiyeyi serin ve karanlık bir alanda hava geçirmez bir kapta saklayın. Uygun şekilde saklandığında, üç ila dört yıl boyunca taze kalması muhtemeldir.

Biberiye nasıl tüketilmeli?

Biberiye kavrulmuş et, domates ve sebze yemekleri ile iyi eşleşir. İtalyan mutfağında yaygın olarak kullanılır. Biberiye genellikle pizza yaparken kullanılır ve genellikle baharat karışımlarındaki diğer bitkilerle birleştirilir.

Biberiyenin olası yan etkileri

Yiyecekleri tatlandırmak için tipik miktarlarda kullanıldığında, biberiye çoğu insan için oldukça güvenlidir. Ayrıca kısa bir süre için uygun dozlarda tıbbi olarak kullanıldığında da güvenlidir. Tıbbi kaynaklara göre, tipik bir biberiye yaprağı dozu her gün için 4 ila 6 gram olabilir. Biberiye esansiyel yağının dahili olarak kullanılmaması gerektiği de tavsiye ediliyor.

Yüksek dozlarda alındığında biberiyenin alerjik reaksiyona neden olduğuna dair bazı raporlar vardır. Yan etkiler arasında kusma, spazmlar, koma ve bazı durumlarda akciğerlerde sıvı olabilir.

Son olarak, biberiye hamile kadınlar veya hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Yaygın sorular:

 1. Tariflerde biberiye için en iyi alternatif nedir?

  Birçok aşçı, tariflerde biberiye yerine kekik veya tarhun kullanır. Adaçayı ve mercanköşk bazı aşçılar tarafından da kullanılmaktadır.

 2. Biberiye saplarını yiyebilir miyim?

  Biberiye bitkisinin gövdesi odunsu ve çiğnenmesi zordur. Bu nedenle, aşçılar, pişirmeden sonra sapı çıkarmayı planlamadıkları sürece, pişirmeden önce küçük biberiye yapraklarını kökten çıkarırlar.