Kategoriler
Bilim & İnsan

İnsan vücudundaki su oranı nedir?

Abone Ol 

Vücudunuzun ne kadarının su olduğunu hiç merak ettiniz mi? Su oranı yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişir. İnsan vücudundaki su miktarı %45-75 arasında değişir. Ortalama yetişkin insan vücudunun %50-65'i sudur. Bebeklerde su yüzdesi çok daha yüksektir, tipik olarak %75-78'i sudur, bir yaşına kadar %65'e düşer.

Vücut kompozisyonu cinsiyet ve spor aktivitesi düzeyine göre değişir, çünkü yağlı doku yağsız dokudan daha az su içerecektir. Ortalama bir yetişkin erkeğin yaklaşık %60'ı sudur. Ortalama yetişkin bir kadının ise yaklaşık %55'i sudur, çünkü kadınlar doğal olarak erkeklerden daha fazla yağ dokusuna sahiptir. Aşırı kilolu erkekler ve kadınlar, daha zayıf olanlara göre yüzde olarak daha az su oranına sahiptir.

İLGİLİ:  Taş yutan timsahlar su altında daha uzun süre kalıyor

En çok suya sahip vücutlar

 • Bebekler ve çocuklar en yüksek su oranına sahiptir.
 • Bebeklerin ardından erkekler gelir.
 • Yetişkin kadınlar bebeklere veya erkeklere göre daha düşük oranda su içerir.
 • Obez erkeklerin ve kadınların yağsız yetişkinlere göre su yüzdesi daha azdır.

Su yüzdesi hidrasyon seviyenize bağlıdır. İnsanlar vücut sularının yaklaşık % 2-3'ünü kaybettiklerinde susamaya başlar. Sadece %2 oranında su kaybetmek zihinsel işlem ve fiziksel koordinasyon performansını bozar.

Su vücutta en falza bulunan molekül olmasına rağmen, sulu bileşiklerde de ek su bulunur. İnsan vücudunun ağırlığının yaklaşık %30-40'ı iskelettir, ancak bağlı su kimyasal kuruma (desikasyon) veya ısı ile hızla azaltıldığında bu ağırlığın yarısı kaybolur.

İLGİLİ:  Video oyunlarının beyin üstündeki etkisi

Organlardaki su miktarı nedir?

Vücut suyunun çoğu hücre içi sıvıdadır (vücut suyunun 2/3'ü). Diğer parçasıysa hücre dışı sıvıdır (suyun 1/3'ü).

Su miktarı organlara göre değişir. Suyun büyük kısmı kan plazmasındadır (vücudun toplamının %20'si) . 1945'te yayınlanan ve hala yaygın olarak kullanılan bir araştırmaya göre, insan kalbindeki ve beyindeki su miktarı %73, akciğerler %83, kaslar ve böbrekler %79, cilt %64 ve kemikler %31 civarındadır.

Vücuttaki suyun görevleri

Su birçok amaca hizmet eder:

 • Su, hücrelerin birincil yapı taşıdır.
 • İç vücut sıcaklığını düzenleyen bir yalıtkan görevi görür. Bunun nedeni kısmen suyun yüksek bir özgül ısıya sahip olmasıdır, ayrıca vücut sıcaklığını düzenlemek için terleme ve solunum işlemlerinden yararlanır.
 • Gıda olarak kullanılan proteinleri ve karbonhidratları metabolize etmek için suya ihtiyaç vardır. Karbonhidratları sindirmek ve yiyecekleri yutmaya yardımcı olmak için kullanılan tükürüğün birincil bileşenidir.
 • Eklemleri yağlar ve dejenerasyonu önler.
 • Su beyni, omuriliği, organları ve fetusu yalıtır. Amortisör görevi görür.
 • Su, atıkları ve toksinleri idrarla vücuttan atmak için kullanılır.
 • Su, vücuttaki temel çözücüdür. Mineralleri, su da eriyen vitaminleri ve bazı besin maddelerini çözer.
 • Su, hücrelere oksijen ve besin taşır.
İLGİLİ:  Hipotalamus performansını artırmanın yolları

Kısacası ihmal edilen her bir bardak su organlarınızın çalışma performansını büyük oranda azaltır.