Kategoriler
Bilim & İnsan

Omega-3 ve bağırsak sağlığı

Abone Ol 

Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir çalışma, omega-3 yağ asitleri açısından kaliteli besinler tüketen insanların bağırsaklarının daha zengin bir genel çeşitliliğe sahip olduğunu ve bunun da sağlıklarını daha iyi koruduğunu ortaya koyuyor.

Omega-3 yağ asitleri esansiyel yağ asitleridir

Omega-3 yağ asitleri esansiyel yağ asitleridir, yani sağlıklı kalmak için onlara ihtiyacımız var. Fakat insan vücudu bunları kendi başına üretemez – bu yüzden onları düzgün bir diyetle almamız gerekiyor.

Omega-3 bakımından zengin bir diyetin faydaları iyi bilinmektedir. Araştırmalara göre yağ asitleri “kötü” kolesterolü düşürüyor, yüksek tansiyonu düşürüyor ve genel kardiyovasküler sağlığı iyileştiriyor.

Bazı çalışmalar, omega-3'ün romatoid artrit semptomlarını azaltabildiğini ve kemik gücünü artırdığını ve aynı zamanda yaşa bağlı bilişsel gerileme ve bunamaya karşı koruyucu olabileceğini öne sürüyor.

Ve şimdi, Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar, King's College London'daki -her ikisi de İngiltere'de– bilim adamları ile işbirliği içinde yol alarak uzun bir omega-3 deneyinin sonuçlarını paylaştılar.

İLGİLİ:  Distimi; Kronik depresyonu yenmenin yolları

Nottingham Üniversitesi'ndeki çalışma, bu bileşiğin bağırsakların biyoçeşitliliğini artırabileceğini gösterdi.

Zengin ve çeşitli bakterilere sahip bir bağırsak genel sağlığımızın anahtarıdır. Çünkü bağırsaklarımızda yaşayan 38 trilyon bakteri, bağışıklık sistemlerimizi sağlıklı ve savaşmaya hazır tutar. Eğer uzun süredir sağlığınızla ilgili anlam veremediğiniz problemler -özellikle depresyon- yaşıyorsanız, ilk olarak bağırsaklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Tersi yönde bağırsaklardaki mikrobiyal çeşitliliğin kaybedilmesi, sadece birkaç hastalığı belirtmek adına örnek verecek olursak irritabl bağırsak sendromu ve bağırsak kanseri ile ilişkilendirilmiştir.

İnsan bağırsağının giderek daha fazla sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu öğreniliyor. Bu yüzden tıbbi araştırmalarda daha çok yer almaya başladı. Çoğu sindirim işinde kullanılsa da, sindirim sistemlerimizde bağışılık sisteminde hayati rol oynayan ve hatta kiloyu düzenleme açısından faydalı olan trilyonlarca bakteri var.

Tüm bu veriler ışığında, bilim adamları orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda omega-3 alımı ile bağırsak bakterilerinin çeşitliliği arasındaki bağlantıyı incelemek için yola çıktı.

İLGİLİ:  Omega-3 ve balık yağlarının yararları

Omega-3 bağırsak sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Araştırmacılar, iki farklı omega-3 yağ asidinden biri olan DHA seviyelerini, toplam omega-3 serum seviyelerini ve 876 ikizden elde edilen mikrobiyom verilerini analiz ettiler. 876 gönüllü kadından oluşan bu kohort, insanların genetik yapısının bağırsak mikrobiyomunun kalitesine etkisinin, kilo alımı ve hastalığa yakalanma ile ilişkisinin araştırılmasında kullanılmıştı.

Mikrobiyom verileri 16S ribozomal ribonükleik asit sekanslama tekniği (RNA-Seq) kullanılarak analiz edildi. Omega-3 alımıysa besin tüketim anketi kullanılarak belirlendi.

Araştırma liderlerinden Dr.Valdes bulguları şöyle özetliyor: “Biz […] Omega-3 alımının […] omega-3 serum seviyeleri ile bağırsaktaki sağlıklı bakteri türlerinin çeşitliliği ve sayısı üzerinde güçlü şekilde ilişkili olduğunu bulduk."

Söz konusu çalışma katılımcıların lifli gıda açısından zengin bir beslenme programına sahip olup olmadıklarından bağımsızdı.

King's College London'daki ilk çalışmanın yazarı Dr. Cristina Menni'nin açıklamasıysa şöyle; “Yüksek oranlarda omega-3 yağ asitlerini tüketen kişilerde daha düşük inflamasyon ve daha düşük obezite riski ile bağlantılı olan bakterilerin yükseldiğini bulduk.”

İLGİLİ:  Omega-3 ve balık yağlarının yararları

Bu ilişkinin arkasındaki mekanizmayı anlamaya çalışmak için araştırmacılar daha ileri testler yaptılar. Ardından kandaki yüksek omega-3 seviyeleri ile bağırsaktaki N-karbamilglütamat (NCG) adı verilen bir bileşiğin yüksek seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu buldular.

“NCG üretimiyle hayvanların bağırsağındaki oksidatif stresin azaldığı anlaşılmıştır. Bağırsaktaki omega-3'ün iyi etkilerinin bir kısmının, omega-3'ün bakterilerin bu maddeyi üretmesini sağlamasından kaynaklanabileceğine inanıyoruz. ”

Dr. Cristina Menni

Bu çalışma, omega-3 yağ asitleri ile bağırsak mikrobiyomunun bileşimi arasındaki ilişkiyi incelemek için bugüne kadar yapılan en büyük çalışmadır.